Presentations of Virtual Businesses

Erasmus Announcements > Presentations of Virtual Businesses
2019-1-EL02-KA205-004798

Social Entrepreneurship to battle Youth Social Exclusion

Το CDA College συμμετέχει στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα “Social Entrepreneurship to battle Youth Social Exclusion” (2019-1-EL02-KA205-004798) που χρηματοδοτείται από το Erasmus+ και στοχεύει να προσφέρει τις απαραίτητες δεξιότητες και γνώσεις σχετικά με την κοινωνική επιχειρηματικότητα σε νέους που αντιμετωπίζουν κοινωνικό αποκλεισμό λόγω χαμηλών δεξιοτήτων και ανεργίας (NEETs).

Το 5ο LTTA με τίτλο “Presentations of Virtual Businesses” πραγματοποιήθηκε την περίοδο 18-22 Ιουλίου 2022 στο E-School Educational Group στην Καρδίτσα, Ελλάδα. Η τελευταία διακρατική συνάντηση είχε σκοπό την παρουσίαση των ιδέών και των εικονικών κοινωνικών επιχειρήσεων που δημιούργησαν οι συμμετέχοντες με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους. Μοιράστηκαν κάθε στάδιο από το “επιχειρηματικό” τους ταξίδι και πώς ανέπτυξαν ένα επιχειρηματικό τρόπο σκέψης. Κατά τη διάρκεια του LTTA, οι μαθητές μπόρεσαν να αξιολογήσουν τις  ιδέες των υπόλοιπων συμμετεχόντων και να συζητήσουν τις δυνατότητες και τις ευκαιρίες βελτίωσής τους.