3η LTTA του προγράμματος Erasmus+ “Κοινωνική επιχειρηματικότητα για την καταπολέμηση της κοινωνικής εκδρομής (SENEET)

25/10/2021 @ 8:00 πμ - 29/10/2021 @ 5:00 μμ
Φόρτωση Εκδηλώσεις
  • Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

η τρίτη κατάρτιση #LLTA στο πλαίσιο του έργου “Κοινωνική επιχειρηματικότητα για την καταπολέμηση του κοινωνικού αποκλεισμού των νέων” – S.E. NEET, που χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+, πραγματοποιήθηκε στην Κύπρο από τις 25 έως τις 29 Οκτωβρίου. Συμμετείχαν νέοι, με επικεφαλής εκπροσώπους των εταίρων του έργου από την Κύπρο, την Ελλάδα, τη Ρουμανία, τη Λιθουανία και
Θερμοκοιτίδα επιχειρήσεων – Gotse Delchev
Θερμοκοιτίδα Επιχειρήσεων – Gotse Delchev από τη Βουλγαρία. Οι οικοδεσπότες – C.D.A.College, Λευκωσία – παρείχαν όλες τις απαραίτητες συνθήκες για να έχουν μια γόνιμη εργασία, τηρώντας αυστηρά μέτρα κατά της επιδημίας. Κατά τη διάρκεια της πενθήμερης κατάρτισης, οι νέοι απέκτησαν θεμελιώδεις γνώσεις σχετικά με το πώς να ξεκινήσουν μια νέα επιχείρηση, πώς να μετατρέψουν μια ιδέα σε επιχείρηση, τη χρηματοοικονομική διαχείριση και τα κύρια βήματα που απαιτούνται για να ξεκινήσει ένας επιχειρηματίας τη δική του επιχείρηση. Οι νέοι συνάντησαν τοπικούς επιχειρηματίες που μοιράστηκαν τις εμπειρίες και τις προκλήσεις τους στον επιχειρηματικό τομέα.

Η ομάδα #SENEET επισκέφθηκε τη βιοτεχνία Souzana Petri στην οδό Ερμού στην παλιά πόλη της Λευκωσίας.
Μοιράστηκε μαζί μας την εμπειρία της ως νέα επιχειρηματίας και πώς καταφέρνει να ισορροπεί μεταξύ δημιουργικότητας και λειτουργίας μιας επιχείρησης.

Ο Γιάννης Χατζηκωνσταντούρας ήταν ο προσκεκλημένος ομιλητής στο 3ο LTTA του προγράμματος Erasmus+ “Κοινωνική επιχειρηματικότητα για την καταπολέμηση του κοινωνικού αποκλεισμού των νέων”, κατά τη διάρκεια του οποίου μοιράστηκε την εμπειρία και τις γνώσεις του σχετικά με το να είσαι νέος επιχειρηματίας, τις προκλήσεις που αντιμετώπισε και την εφαρμογή καλών πρακτικών στον τομέα της επιχειρηματικότητας.

Ακολουθώντας την καθοδήγηση των ηγετών τους, οι μικτές ομάδες συμμετεχόντων σχεδίασαν το δικό τους λογότυπο και το όνομα της εταιρείας τους και “ξεκίνησαν” τη δική τους διαδικτυακή επιχείρηση. Για όλους τους συμμετέχοντες οργανώθηκε μονοήμερη επίσκεψη στα Λεύκαρα, ένα όμορφο και γραφικό χωριό γνωστό για τη χειροποίητη τοπική δαντέλα, γνωστή ως “λευκαρίτα” και τα ασημικά της. Στο τέλος της συνάντησης παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα των εργασιών των ομάδων και οι συμμετέχοντες έλαβαν πιστοποιητικά. Γύρισαν στο σπίτι τους με νέες χρήσιμες γνώσεις, ωραίες αναμνήσεις και ενδιαφέρουσες γνωριμίες.

Λεπτομέρειες

Αρχή:
25/10/2021 @ 8:00 πμ
Τέλος:
29/10/2021 @ 5:00 μμ

Χώρος Διεξαγωγής

Πανεπιστημιούπολη CDA Λευκωσία
2, Λεωφόρος Ευαγόρου. Πλατεία Ελευθερίας, Τ.Θ. 21972, CY-1515.
Λευκωσία, Cyprus
Τηλέφωνο: